Najlepšie sú vlastné zuby

Záchovná stomatológia je základným odborom v zubnom lekárstve. Jej úlohou je udržiavať vaše vlastné zuby živé a zdravé. Zaoberá sa korigovaním zubných defektov, odstraňovaním kazov plombami a koreňovými výplňami. U detí - prevenciou pečatením zubov a podporou a inštruktážou ústnej hygieny.

Ošetrenie zubného kazu

Zubný kaz je infekčné ochorenie spôsobené baktériami, ktoré napadá tvrdé tkanivá zubu. Je to najčastejšie ochorenie, ktoré sprevádza ľudstvo už od nepamäti. Je závisle od správnej zubnej hygieny. Má viacero štádií. Začína sa objavovať ako biela škvrna. Sklovina je v tomto mieste krehkejšia. Ak v tomto štádiu udržíme zub dostatočne čistý bez zubného povlaku, kaz sa dokáže ešte zastaviť a sklovina remineralizovať. Ak bude naďalej obklopený povlakom, zubný kaz bude pokračovať hlbšie do dentínu. Farebne sa bude meniť na hnedé až čierne škvrny. Zubný kaz dentínu je nutné odvŕtať a stratené tkanivo nahradiť najčastejšie plombou.

Ošetrenie koreňa (Endodontické ošetrenie)

Zubná dreň je tkanivo nachádzajúce sa vo vnútri zuba a v koreňových kanálikoch. Udržuje zub pružný a živý.

KEDY JE POTREBNÉ OŠETRENIE KOREŇA?

Ak sa zubná dreň poškodí, reaguje zápalom a prudkou bolesťou. Najčastejšie je dreň poškodená zubným kazom. Zubný nerv, nachádzajúci sa v zubnej dreni pri dlhodobom vplyve toxínov odumiera, čo sa prejaví prudkou bolesťou. Bolesť zuba je jedna z najhorších bolestí a preto donúti pacienta navštíviť zubného lekára. Vtedy je potrebné vykonať ošetrenie koreňa - ošetrenie koreňových kanálikov. Ak nedôjde k ošetreniu koreňa, infekcia prejde cez koreň do kosti, čo sa prejaví opuchom a zvýšenou teplotou. Toto štádium už výrazne ovplyvní celkový zdravotný stav pacienta. Je dokázané, že zubné zápaly ovplyvňujú celkový zdravotný stav a to najmä kožu, sietnicu oka, srdce, obličky a môže byť spúšťačom rôznych autoimunitných ochorení. Včasné odstránenie odumretého tkaniva a úspešné ošetrenie koreňových kanálikov zub zachráni a nie je potrebná jeho extrakcia.

Ošetrenie koreňov sa robí výhradne v anestézii, preto je toto ošetrenie bezbolestné, avšak jeho náročnosť vyžaduje čas a zvýšené náklady pacienta.