PRVÁ NÁVŠTEVA DIEŤAŤA U ZUBÁRA

Zubný lekár informuje rodiča dieťaťa o stave jeho chrupu, o možnostiach hygieny, potreby zubných strojčekov a hlavne prevencie pred zubným kazom. Našou úlohou je vytvoriť si vzťah medzi nami a mladým pacientom. Vzťah je veľmi dôležitý pri ďalšom ošetrovaní dieťaťa. V prípade spolupráce má byť dieťa odmenené. Ak dieťa s doktorom nespolupracuje, môže sa podávať lokálna, prípadne celková anestézia. Prvú preventívnu kontrolu odporúčame do jedného roka dieťaťa alebo po prerezaní prvého zuba.

Súčasťou preventívnej prehliadky je vyšetrenie chrupu pomocou zrkadielka a sondy, zraková kontrola slizníc a ďasien. Veľmi dôležitou súčasťou prehliadok je dnes RTG vyšetrenie, ktoré dokáže odhaliť včasné kazové lézie, ktoré sú bežným okom neviditeľné.

AKO ČASTO ABSOLVOVAŤ ZUBNÚ PREHLIADKU?

Pravidelná prehliadka v ordinácii zubného lekára je rýchlym a bezbolestným úkonom. To, ako často zubného lekára navštevovať, záleží nielen od veku pacienta ale aj stavu chrupu a ústnej dutiny. Bežná návšteva by mala byť minimálne jedenkrát do roka. Deti, tehotné ženy a pacienti s vyššou kazivosťou chrupu aj častejšie.

FAQ

Najčastejšie kladené otázky

Mliečny chrup je pre dieťa dôležitý nielen pre žuvanie a fonáciu, ale má veľký význam aj z hľadiska udržania miesta pre trvalý chrup a správny vývoj čeľuste a sánky. Preto je veľmi dôležité správne a včas ošetrovať aj dočasný chrup, aby sa predišlo viacerým čeľustno ortopedickým a zdravotným komplikáciám.

Mechanické čistenie chrupu je nenahraditeľné a má oveľa väčší význam ako použitie akýchkoľvek chemických prípravkov či už zubných pást alebo ústnych vôd. Niekedy stačí len umývať chrup obyčajnou zubnou kefkou. Pokiaľ dieťa preferuje zubnú pastu, u detí do 6 rokov používať pasty s nižším obsahom fluoridu.

Pečatenie zubov je preventívny a bezbolestný zákrok slúžiaci na ochranu žuvacej plôšky trvalých zubov pred vznikom zubného kazu. Spočíva v nanesení pečatidla na zuby, a to najlepšie v čase hneď po ich prerezaní. Najčastejšie sa pečatia žuvacie plochy prvých trvalých stoličiek, ktoré sa prerezávajú okolo 6.-7. roku. Prerezávanie druhých trvalých stoličiek a črenových zubov prebieha okolo 11.-13. roku a nakoľko tiež ide o zuby s ryhami na žuvacej ploche, je vhodné zapečatenie aj týchto zubov. Pečatenie ochráni plôšku zuba približne 3 - 5 rokov. Treba zdôrazniť, že pečatia sa len zdravé zuby, ktoré majú na povrchu ryhy alebo jamky, ktoré sa ťažko čistia.

Niektoré zubné odchýlky sa riešia okamžite po ich diagnostikovaní a sú to rázštepy podnebia a pery a komplikované čeľustné odchýlky. Pri pravidelných preventívnych prehliadkach zubný lekár kontroluje aj správnu pozíciu čeľuste a sánky a pri akýchkoľvek odchýlkach sú rodičia informovaní o potrebách liečby. Niektoré zubné odchýlky ako stesnania a rotácie zubov sa riešia až po prerezaní kompletného trvalého chrupu a to od 14.-15. roku.