ČO JE DENTÁLNA HYGIENA?

Neodmysliteľnou súčasťou prevencie zubného kazu a ochorení okolitého tkaniva zuba (parodontu) je pravidelné absolvovanie dentálnej hygieny.
Ide o profesionálne čistenie zubov s detailnou inštruktážou domácej starostlivosti. Mnohokrát ide o preventívny zákrok, no v niektorých prípadoch pri vzniknutej parodontitíde (paradentóze) je aj jedným z liečebných krokov.

PRIEBEH DENTÁLNEJ HYGIENY

Dentálna hygiena sa vykonáva individuálne podľa potrieb pacienta. Môže byť preventívnym ako aj terapeutickým ošetrením. Občasná dentálna hygiena nemá z hľadiska prevencie a terapie skoro žiaden význam. Pravidelné absolvovanie je veľmi dôležité a dokáže predchádzať vážnejším problémom. U pacientov so zdravými ďasnami a nízkou tvorbou zubného kameňa stačí polročný interval ošetrenia, avšak u pacientov s krvácaním ďasien a pokročilou parodontitídou (paradentózou) sú nutné oveľa častejšie návštevy.
  1. Čistenie pomocou ultrazvuku - odstraňujeme hrubé nánosy zubného kameňa a pigmentácie.
  2. Ručné dočistenie pomocou kyriet – ak je nutné dočisťujeme nánosy ručne.
  3. Pieskovanie pomocou Airflow – u pacientov so zvýšenou pigmentáciou zubov môžeme použiť aj pieskovanie s využitím najmodernejšieho prístroja Air-FlowProphylaxisMaster.
  4. Leštenie zubov – na finálnu úpravu (polishing) a detailné dočistenie drobných nečistôt používame leštiace pasty a rotačné kefky.
  5. Inštruktáž správneho čistenia – neodmysliteľnou časťou dentálnej hygieny je aj výber správnych pomôcok zubnej hygieny a praktická inštruktáž správneho čistenia, ktorá prebieha individuálne. Keďže na trhu je veľké množstvo zubných pomôcok, pomôžeme sa pacientovi zorientovať a poradiť mu so správnym výberom.
Station plus front
Station plus side